Mateřské centrum Waldík

Waldík je mateřské centrum pracující při Waldorfské iniciativě Olomouc.

S Waldíkem se scházíme v prostorách dětského koutku Mraveniště, U Botanické zahrady 4, Olomouc. Kapacita omezena, maximální počet je 10 maminek s dětmi!
 
Rodičům s malými dětmi nabízíme společné povídání, hraní a tvoření v souladu s rytmem ročních dob a lidovými tradicemi. Primárně je mateřské centrum určeno pro děti od 1 do 3 let. Navštěvovat nás ale můžete po Vašem uvážení i s mladšími dětmi.
MC Waldík
Malování bločky ze včelího vosku
Neohraničené malování bločky ponechává dětem prostor pro jim tak blízký svět fantazie. Děti při malování prožívají radostnou hru barev. Při malování děti začínají pohyb z ramenního kloubu, pohyb je veden celou paží. Bločky jsou bezpečnou přípravou pro budoucí psaní a jejich výhodou je, že jsou vyrobeny z přírodního materiálu a barviv.
 
Akvarelové malování technikou mokrým do mokrého
Malování přírodními/rostlinnými barvami do vlhkého papíru je tvořivou činností, která má svůj rytmus. Při akvarelovém malování, stejně jako při malování bločky, se nevytvářejí ostré kontury. Dětskému nitru je tímto nabízena živost.
 
Pentatonické muzicírování

Pentatonické tóny poskytují bezpečné prostředí pro citlivý dětský sluch. Pravdivými tóny pěstujeme u dětí smysl pro opravdovou krásu. Pentatonika se svými tóny D-E-G-A-H je nám známá ze světa dětských písniček a říkadel (např. Halí, belí, Zlatá brána otevřená). Pentatonická hudba “sytí dětskou dušičku”. Když začne hrát pentatonická zvonkohra nebo kantela, děti přestávají pobíhat po místnosti, přisednou si a zaposlouchají se. Je nádherné pozorovat, jak se děti se při poslechu této hudby pomaloučku zklidňují. Začíná pracovat jejich fantazie, děti se dostávají do harmonického, snového, pohádkového světa, tolik jim blízkého. Víme-li z důkazů fyzika Ernesta Chlodniho, že tóny formují hmotu, nemůže nám být lhostejné, jakou hudbu necháváme dětem prožívat.

Pohádky
Pohádky vyprávěné živou mateřštinou jsou pokrmem pro dětskou dušičku. Pohádky poskytují dětem „obrazy“, které nám dospělým jsou již „zahaleny mlhou rozumu“. Proto je cenné, aby rodiče vyprávěly dětem pravdivé původní verze pohádek (Němcová, Erben, atd.) namísto upravených převyprávěných „zkomolenin“ národních klenotů.  

Waldorfská iniciativa, z.s.

spravnirada@waldorf-olomouc.cz

Hamerská 314/30,
779 00 Olomouc

IČ: 26517582

Waldorfská základní škola a mateřská
škola Olomouc s.r.o.

tel.: (+420) 777 850 488
e-mail: skola(at)waldorf-olomouc.cz

kontaktní adresa:
Tomkova 420/48, Olomouc Hejčín