• Mateřská škola

      Mateřská škola

Známka je číslo, ze kterého se toho moc nedozvíte

V čem je waldorfská škola podle tebe unikátní, vnímáš nějaké rozdíly oproti klasickému školství?
Waldorfská škola je obecně velmi rozdílná oproti klasickým školám. Což můžu říct z vlastní zkušenosti, protože jsem zaznamenala hodně změn hned po příchodu na klasickou školu, na gymnázium. Jedním z těch největších rozdílů byl určitě kolektiv, jak studentů, tak učitelů, a taky přístup učitelů k dětem. Vztahy mezi učitelem a studentem jsou na waldorfské škole mnohem bližší a jde jim v prvé řadě o to, aby každé dítě skutečně pochopilo dané učivo.

Co se ti na waldorfské škole líbilo nejvíc a co nejméně?
Nejvíce mi chybí prostředí školy, protože to byla důležitá část té mé školní docházky. Vlastně obecně to, že se mi v té škole líbilo, a že jsem tam chodila ráda, ať už kvůli spolužákům nebo kvůli učitelům. A také přístup učitelů, který byl často skoro až rodinný, mi velmi chybí.

Vyhovovala ti spíše koncentrovaná epochová výuka nebo klasická „jednohodinová“?
Mně určitě více vyhovovala epocha, protože jsem vždycky vnímala, že v tom daném předmětu jsem se tak mnohem více naučila, když jsme měli intenzivně několik hodin toho stejného předmětu. Tento způsob mi vyhovuje mnohem víc než klasický systém, kdy máte jeden předmět dvakrát týdně po jedné hodině a těžko se vzájemně navazuje. Takže epocha byla za mě úplně suprová.

Jak jsi vnímala větší zaměření na umělecké a rukodělné činnosti, bylo to pro tebe přínosné?
Já si myslím, že určitě. Ať už to byly formy nebo cokoliv jiného, tak jsem se u toho vždycky hrozně uvolnila a mohla se pak lépe koncentrovat na další předměty. A musím přiznat, že mi to chybí.

Jaký byl přechod ze slovního hodnocení na známky?
No to byl pro mě trochu šok. Ale teď když se na to dívám zpětně, tak to pro mě bylo spojeno hlavně s tím méně blízkým přístupem učitelů. U slovního hodnocení víte přesně, co vám šlo a na druhou stranu v čem konkrétním byste se měli zlepšit. Z nějakého čísla se toho moc nedozvíte.

Co si myslíš obecně o waldorfském školství?
Myslím si, že je to v podstatě jediná forma, jakou se dají děti přirozeně vzdělávat. Tak, aby mohly v budoucnu fungovat jako člověk. Waldorfská škola je unikátní v tom, že dá dítěti prostor se rozvíjet a myslím si, že je to prostě budoucnost.

Dalo ti waldorfské školství něco i pro tvůj soukromý život?
Určitě. Obecně si myslím, že spousta mých názorů, které teď mám, byla waldorfem ovlivněna a i ve srovnání se svými vrstevníky často vidím, že věci vnímám trošku jinak. Waldorfská škola mě ovlivnila natolik, že se jí budou týkat i mé plány do budoucna, kdy bych chtěla jít studovat waldorfskou vysokou školu do Německa.

Johana Protivánková
absolventka Waldorfské školy Olomouc, aktuálně studentka Gymnázia Šternberk